Back to Post List

Shopify vs. WordPress: Cili është dallimi?Posted on


Hostinkos ofron hosting, domenët dhe mjetet që ju nevojiten për webfaqen e biznesit tuaj.


Po kërkoni të filloni një faqe interneti të tregtisë elektronike ose të keni një por nuk jeni të kënaqur ku jeni? Dy opsione të shkëlqyera janë WordPress dhe Shopify. Por si të zgjidhni? Ndërsa të dyja platformat janë opsione të shkëlqyera, është e rëndësishme që së pari të kuptoni disa fakte kryesore dhe të përdorni rastet që janë të veçanta për secilën.

Çfarë kanë ato?

WordPress është një platformë me burim të hapur e dedikuar për të ndihmuar njerëzit të hyjnë online. Planet e menaxhuara të WordPress të A2 janë një mënyrë më e lirë për të hyrë në një sit të WordPress me cilësi të lartë me menaxhim të mahnitshëm të serverit pa etiketën e çmimit. Pjesa më e mirë për fillimin e një siti në WordPress është se është jashtëzakonisht i personalizueshëm dhe mund të përdoret për shumë funksione të ndryshme përmes zbatimit të shtojcave, temave dhe ndryshimeve të kodit të ndryshëm. Përdoruesit mund të instalojnë shtojca si WooCommerce për të krijuar një dyqan eCommerce të ngjashëm me atë që mund të krijohet në Shopify. WordPress kujdeset për një gamë të madhe përdoruesish të mundshëm duke përfshirë:

  • Fillestarë të Dizajnit të Uebit
  • Përdorues me disa aftësi zhvillimi në internet
  • Përdoruesit me buxhet për zhvilluesin e tyre të uebit

SHOPIFY

Shopify është një kompani SaaS e specializuar në tregtinë elektronike dhe e ndërtuar posaçërisht për të ndihmuar sipërmarrësit të krijojnë dyqane online. Sipërmarrësit që punojnë me Shopify nuk zotërojnë softuerin e tyre, por ata paguajnë një tarifë mujore për të hyrë në gjithçka që kjo kompani ka për të ofruar. Paketat e tyre të produkteve vijnë me një larmi modelesh të ndryshme të tërheqjes dhe lëshimit. Të gjitha faqet e lidhura me Shopify janë të hostuara në serverët e vetë Shopify (ekuivalente me një plan të përbashkët të shared hosting).

WORDPRESS

WordPress-i i menaxhuar i Hostinkos vjen me një çmim dukshëm më të ulët dhe me bonusin e shtuar të menaxhimit dhe përkrahjes së serverit gjatë gjithë kohës. Hostinkos përfshin gjithashtu faqe të shumta në planet e nivelit më të lartë dhe siguri të shtuar. Të gjitha planet biznes vijnë me një SSL falas për siguri të shtuar dhe ndihmë 24/7/365 përmes telefonit, live chat dhe emailit!

Templates and Themes

Modelet dhe temat janë shpëtimtare kur krijoni pamjen dhe ndjesinë e faqes suaj të internetit. Megjithëse WordPress dhe Shopify ofrojnë këto opsione, shumëllojshmëria dhe çmimet ndryshojnë në varësi të platformës që zgjidhni:

WORDPRESS

WordPress ka mijëra tema me pagesë dhe falas. Shumë prej tyre janë shumë të lehta për t’u modifikuar dhe janë miqësore me celularin dhe responsive. Kur shikoni temat e ndryshme atje, sigurohuni që të zgjidhni një temë të sigurt për faqen tuaj.

SHOPIFY

Shopify ka 9 tema falas dhe 70 tema me pagesë. Ju gjithashtu mund të merrni një temë të specializuar të krijuar përmes dizajnerëve të tyre Shopify për një kosto të shtuar. Ndërsa temat e tyre janë profesionale, ato janë shumë më të kufizuara sesa ato që mund të merrni përmes WordPress.

Menaxhimi i përmbajtjes

Kur shikoni aftësitë CMS për secilën prej këtyre platformave, në të vërtetë nuk ka asnjë krahasim.

WORDPRESS

WordPress është një nga sistemet më të njohura të menaxhimit të përmbajtjes online. Ai ka versionimin e përmbajtjes që ju lejon të ruani të gjitha versionet e faqeve dhe postimeve tuaja në një sistem dhe të ktheheni në versionet e vjetra të faqes tuaj nëse është e nevojshme. WordPress gjithashtu vjen me një sistem redaktimi të bazuar në bllok, duke ju dhënë më shumë fleksibilitet në paraqitjen e faqeve.

SHOPIFY

Kur krahasoni menaxhimin e përmbajtjes, Shopify konkurron vetëm me WordPress në aftësitë e tij për menaxhimin e produkteve dhe koleksioneve. Meqenëse Shopify është një kompani e dedikuar për tregti elektronike, ata e kanë bërë të lehtë shtimin e produkteve dhe renditjen e tyre së bashku. Për përdoruesit e WordPress që kërkojnë të njëjtën aftësi, është po aq e lehtë sa instalimi i shtojcës WooCommerce i cili do t’ju lejojë të njëjtat veçori dhe do ta kthejë faqen tuaj në një sajt të organizuar të tregtisë elektronike!

Fleksibiliteti

WORDPRESS

Duke parë që WordPress është kaq i madh në treg dhe përdoret gjerësisht në ueb, ky CMS është një nga më fleksibilet. Ju keni mundësinë të përdorni mijëra shtojca, shabllone dhe integrime që do ta bëjnë funksionin tuaj të WordPress sidoqoftë të funksionojë më mirë për ju. Meqenëse është një platformë me burim të hapur dhe ju keni kontrollin e hostit tuaj (ne rekomandojmë planet e menaxhuara të WordPress të Hostinkos Hosting), ju mund ta përshtatni faqen tuaj në pothuajse çdo mënyrë që mund ta imagjinoni për t’iu përshtatur nevojave tuaja!

SHOPIFY

Shopify është një ndërtues i shkëlqyeshëm i faqeve për fillestarët, por nuk është aq fleksibël afatgjatë nëse kompania juaj kërkon të shkallëzohet dhe të rritet shpejt. Ndërtuesi i tyre drag-and-drop është i lehtë për t’u përdorur dhe personalizuar, por është i kufizuar në kapacitetin e tij për t’u rritur në mënyrë dramatike pa e ngritur çmimin mjaft drastik. Megjithëse Shopify ka aplikacione të palëve të treta që e bëjnë më të lehtë shtimin e funksionalitetit në dyqanin tuaj online, mbështetja në këto mjete mund të bëhet më e ndërlikuar ndërsa bashkoheni me sisteme mbështetëse të bizneseve të veçanta për secilin mjet në vend që të punoni thjesht me një palë.

SEO dhe Përmbajtja

WORDPRESS

SEO dhe përmbajtja përkatëse janë një pjesë e rëndësishme e suksesit të faqes suaj të internetit. Një nga pjesët më të mëdha në lidhje me përmirësimin e SEO kur punoni në WordPress është shtojca e tyre YoastSEO. Është një nga mjetet më të njohura të SEO në treg! Ai analizon përmbajtjen në kohë reale dhe udhëzon përdoruesit në mënyra të ndryshme për të përmirësuar rankimin e tyre të SEO. Disa nga veçoritë e tij më të mira përfshijnë:

  • Hartat e faqeve të përmirësuara SEO
  • URL-të kanonike që sigurohen që nuk ka përmbajtje të kopjuar
  • Analiza e strukturës së paragrafit dhe densitetit të fjalëve kyçe
  • Udhëzues për përshkrimet meta dhe më shumë!

Një përfitim tjetër i punës në WordPress në lidhje me SEO është shansi juaj për të zgjedhur web hostin tuaj. Kompania juaj e hostimit dhe plani që zgjidhni kanë një ndikim të madh në kohën e mundshme të faqes suaj të internetit, mënyrën se si ajo trajton trafikun dhe rankimin e saj të përgjithshëm në Google. Hostimi WordPress me Hostinkos Hosting është një zgjedhje e shkëlqyeshme nëse po kërkoni dikë që të kujdeset për menaxhimin e serverit tuaj, në mënyrë që të mund të përqendroheni në biznesin tuaj!

SHOPIFY

Menaxhimi i SEO për faqet e internetit të vendosura në Shopify është pak më i kufizuar. Faqja e tyre vjen me opsionin për të përdorur një SSL dhe krijon automatikisht një Sitemap XML. Ju mund të konfiguroni udhëzimet e faqeve 301 nëse vendosni të ndryshoni emrin e faqes tuaj të internetit, gjë që mund të jetë shumë e dobishme nëse ndonjëherë dëshironi të bëni ndryshime të mëdha biznesi ose të riemërtoni në brend. Një nga dobësitë e SEO për faqet e internetit të ndërtuara në Shopify është se është e vështirë të krijosh URL të pastra. Ndërsa Shopify ka në dispozicion shtojca të ndryshme SEO për t’ju ndihmuar që asgjë të nuk krahasohet me YoastSEO të WordPress.

Përkrahja e Klientit

Në fund të fundit, njerëzit nuk i japin përparësi përkrahjes së klientit derisa të shfaqet një krizë, dhe më pas është gjithçka. Është gjithmonë mirë të dini se keni përkrahje kur keni nevojë për të.

WORDPRESS

WordPress me Hostinkos Hosting është i njohur për përkrahjen e tij. Me shërbimin ndaj klientit 24/7/365 për të gjithë klientët përmes telefonit, live chat dhe emailit, ka gjithmonë dikush për të ndihmuar. Kontaktoni ekipin tonë sot për çdo pyetje!

SHOPIFY

Klientët e Shopify Lite marrin përkrahje përmes live chat dhe email, por për të marrë përkrahje telefonike duhet të jeni në një plan më të lartë. Ata gjithashtu kanë një qendër ndihme dhe një forum, por nuk ka asnjë mënyrë si të bisedoni me një person të vërtetë për t’ju ndihmuar të zgjidhni problemet tuaja shpejt dhe me saktësi.

Në përfundim

Të dy planet e WordPress-it dhe të Shopify dhe Hostinkos kanë përfitimet e tyre. Nëse sapo po filloni dhe po kërkoni një përvojë super të thjeshtë pa këmbanat dhe bilbilat, Shopify mund të funksionojë për ju. Nëse po kërkoni të rritni faqen tuaj të internetit ndërkombëtarisht me shumë opsione dhe aftësi të ndryshme, ne sugjerojmë planet tona të menaxhuara të WordPress. Është po aq e thjeshtë sa zgjedhja e një teme dhe shkarkimi i WooCommerce, në mënyrë që të mund ta fusni në funksion biznesin tuaj sot!

Hostinkos

Hostinkos

https://hostinkos.com/about

Hostinkos ndihmon bizneset dhe organizatat e të gjitha formave dhe madhësive të ndërtojnë, hostojnë dhe menaxhojnë faqet e tyre të internetit.Back to Post List